با اتمام فرآیند ثبت‌نام از نامزدهای انتخابات فدراسیون فوتبال، مسئولیت کمیته‌های بدوی و استیناف انتخابات این فدراسیون آغاز می‌شود. این دو کمیته که حاصل اصلاحات اخیر اساسنامه فدراسیون فوتبال هستند، در مجمع اخیر و در آذرماه با معرفی هیات رییسه و رای‌گیری عجیب و غریب از اعضای مجمع انتخاب شدند. در واقع طبق اصلاحاتی که از سوی فیفا به این فدراسیون تکلیف شده بود، قرار شد از این پس کمیته‌های بدوی و استیناف انتخابات که جزو ارکان مستقل هستند و باید توسط اعضای مجمع انتخاب شوند، عهده‌دار برگزاری هر انتخاباتی ظرف چهار سال آینده شوند.

به همین دلیل، فدراسیون فوتبال در هشتم آذر و در خلال برگزاری مجمع مجازی این فدراسیون، اعلام کرد پیش از این اسامی کمیته‌های انتخاباتی به اعضا معرفی شده و آنها با حداکثر رای موافق، این نفرات را در این کمیته انتخاب کردند. این اتفاق در شرایطی به وقوع پیوست که از فدراسیون انتظار می‌رفت این فرآیند را به صورت شفاف‌تری انجام دهد و برابر دیدگان اعضای مجمع و اهالی رسانه رای‌گیری انجام شود اما همه چیز به صرف ادعای دبیرکل فدراسیون فوتبال مورد تایید قرار گرفت؛ آن هم در شرایطی که هیچ سند و مدرکی برای اثبات این موارد قرار نداشت. در نتیجه در حال حاضر گروهی برگزاری انتخابات اعم از بررسی مدارک و صلاحیت نامزدها را برعهده دارد که حاصل انتخاب و تصمیم هیات رییسه فدراسیون است و همین گروه که همگی در گذشته جزو همکاران این فدراسیون بودند، حالا قرار است انتخابات فدراسیون را با حضور و کاندیداتوری اعضای فعلی هیات رییسه در همین رویداد، برگزار کنند.

نگاهی به اسامی این کمیته‌ها از موارد دیگری است که به ابهامات در زمینه جاری و ساری شدن قوانین به صورت یکسان برای همه افراد اضافه می‌کند؛ افرادی که در این پنج سال به طرق مختلف جزو منصوبان هیات رییسه بودند و به نوعی وام‌دار این اعضا هستند.

در کمیته بدوی انتخابات رییس: علی فلاحتی شهاب‌الدینی (وکیل)،‌ معاون رییس: مهدی گردانی (مسئول بازرسی و ارزیابی فدراسیون فوتبال)، عضو: غلامرضا شاه‌کرمی (مدیرکل ورزش وزارت نفت و عضو کمیته استیناف صدور مجوز حرفه‌ای فدراسیون فوتبال)، عضو علی‌البدل: حبیب‌ا... حبیبی (وکیل) و تقی سیاری امینی (مربی فوتبال و در گذشته مربی تیم‌های ملی پایه)؛ در کمیته استیناف انتخابات رییس: روزبه وثوق احمدی (وکیل و رییس پیشین کمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال و عضو کمیته اخلاق و حقوقی فدراسیون جهانی کشتی)، معاون: مهدی پیروزرام (مدیرعامل سابق سایپا شمال و مدیرعامل فعلی دلاوران قائمشهر)، عضو: احمد مومن (اطلاعاتی موجود نیست)، عضو علی‌البدل: حسین تقی‌پور (اطلاعاتی موجود نیست) و فریدون صادقی (اطلاعاتی موجود نیست) حضور دارند. فرآیند نه‌چندان شفاف انتخابات اعضای این کمیته‌ها و حضور افرادی که در گذشته جزو منصوبان هیات رییسه بودند و همین‌طور برخی چهره‌های نه‌چندان شناخته شده و پذیرش این موارد از سوی اعضای مجمع به علت وضعیت بغرنج فدراسیون، این ابهام را به وجود آورده که آنها در هنگام اجرای قوانین انتخاباتی، به علت دوستی با اهالی این فدراسیون، با فشارهایی در این زمینه مواجه شوند.

انتظار می‌رود کمیته‌های انتخاباتی برای حفظ سلامت انتخابات و از بین رفتن هر گونه شک و شبهه، قوانین داخلی و بین‌المللی را به طور دقیق و بدون کم و کاستی برای همه نامزدهای انتخاباتی به خصوص اعضای فعلی هیات رییسه اجرا کنند تا جلوی هرگونه سودجویی برخی چهره‌ها گرفته شود و آینده بهتری برای این فدراسیون در چهار سال آینده رقم بخورد.