در شرایطی که تیم ملی پس از مدت‌ها صاحب یک بازی استاندارد تدارکاتی با یک حریف خوب شده است، غیبت تقریبا همه نفرات کلیدی این تیم در فهرست تازه اسکوچیچ در نوع خودش حیرت‌انگیز به نظر می‌رسد. علیرضا بیرانوند که گلر اصلی تیم ملی ایران به شمار می‌رود، برای دومین بار پیاپی در اردوی این تیم حضور نخواهد داشت. بیرو هنوز نتوانسته در لیگ بلژیک جا بیفتد و این احتمال وجود دارد که عدم دعوت از او و مهدی طارمی برای هماهنگ‌تر شدن با تیم باشگاهی‌شان باشد. در خط دفاعی هنوز خبری از رامین رضاییان نیست. بازیکنی که ظاهرا به دلیل کاملا غیرفنی از تیم ملی کنار گذاشته شده است. در میانه زمین، اسکوچیچ این بار به بازگشت سعید عزت‌اللهی رضایت داده اما به شکل عجیبی قید استفاده از امید ابراهیمی و علی کریمی را زده است. ظاهرا او به بازی امید ابراهیمی اعتقاد چندانی ندارد. در بین مهره‌های هجومی نیز دعوت از بازیکنی مثل ساسان انصاری بسیار عجیب است. آن هم در شرایطی که ستاره‌های بزرگی مثل سردار آزمون، علیرضا جهانبخش و مهدی طارمی جایی در این لیست ندارند. اسکوچیچ البته اعلام کرده که قصد داشته از همه این ستاره‌ها استفاده کند اما این اتفاق به دلایلی رخ نداده است. در بین غایبان سرشناس اردوی تازه تیم ملی می‌توان به مهره‌های شاغل در فوتبال ایران هم اشاره کرد. وریا غفوری و حامد لک، نفراتی هستند که با وجود قرار داشتن در اوج آمادگی، به تیم ملی دعوت نمی‌شوند. وریا حتی سکوتش را پس از مدت‌ها در این زمینه شکسته و مصاحبه تندی علیه دعوت نشدن به تیم ملی انجام داده است. مصاحبه‌هایی از این دست می‌توانند جایگاه دراگان اسکوچیچ را در فوتبال ایران با مشکلاتی روبه‌رو کنند.

به نظر می‌رسد فرصت دیدار تدارکاتی با بوسنی برای فوتبال ایران عملا از دست رفته است. چنین دیدارهایی اساسا قرار است برای هماهنگی بیشتر نفرات کلیدی تیم برگزار شوند اما در عمل، ایران با ترکیبی کاملا متفاوت با ترکیب اصلی‌اش به مصاف این حریف خواهد رفت. در حقیقت بازیکنانی که تیم ملی را برابر بوسنی همراهی می‌کنند، همان‌هایی نیستند که باید برابر عراق و بحرین هم به میدان بروند. این یک فاجعه تمام‌عیار به شمار می‌رود. دراگان اسکوچیچ حداقل باید توضیح بدهد که چرا امکان استفاده از ستاره‌ها را در این اردو نداشته است. هنوز معلوم نیست که دلیل این مشکل خود بازیکنان بوده‌اند و یا بودجه فدراسیون فوتبال کفاف خرید بلیت برای مهره‌های حاضر در لیگ‌های اروپایی را نداده است. اگر این‌طور باشد قاعدتا سعید عزت‌اللهی هم نباید به این فهرست دعوت می‌شد. سکوت اسکوچیچ و بی‌تفاوتی او نسبت به فهرست نفرات دعوت شده، به شدت نگران‌کننده به نظر می‌رسد.

اگر او حتی از اختیار کافی برای دعوت نفرات دلخواهش برخوردار نباشد، نمی‌توان به سرنوشت تیم ملی امید چندانی داشت. برای چندین سال همه مسئولیت‌ها در این زمینه با کارلوس کی‌روش بود و او حتی برای حل مشکل بازیکنان شخصا تا نظام وظیفه هم می‌رفت اما هنوز هم که هنوز است، هیچ‌کس نمی‌داند که چرا اسکوچیچ قادر به دعوت از نفرات مطلوبش برای تیم ملی ایران نیست.