کلمبیا بی کلمبیا!

مسابقات وزنه‌برداری گزینشی المپیک در کلمبیا برگزار در حالی از 28 اسفند برگزار می‌شود که فدراسیون ایران هم برای حضور چند وزنه‌بردار ایرانی در این رقابت‌ها ثبت نام کرده بود. کیانوش رستمی با انصراف از مسابقات غرب آسیا اعلام کرده بود که می‌خواهد در کلمبیا وزنه بزند اما سهراب مرادی برنامه‌ای برای وزنه زدن در کلمبیا نداشت.  علی هاشمی هم وقتی متوجه شد فعلا خبری از برگزاری مسابقات قهرمانی آسیا نیست تصمیم گرفت به کلمبیا برود. در این میان وزنه‌برداران در اولین قدم به مشکل گرفتن ویزا برخورد کردند. فدراسیون تصمیم داشت از طریق ترکیه برای وزنه‌برداران ویزا بگیرد اما به علت شیوع ویروس کرونا امکان حضور ایرانی‌ها در ترکیه فراهم نیست و همین موضوع کار را برای اخذ ویزا سخت کرد. فدراسیون در این چند روز اخیر به تکاپو افتاده وزنه‌برداران را اعزام کند و حتی از کمیته ملی المپیک هم کمک خواست اما کمیته ملی المپیک هم نتوانست کاری کند چون در این مدت زمان کم امکان گرفتن ویزا و تهیه بلیت بسیار ضعیف بود. اما نکته قابل توجه این است از مدت‌ها پیش مشخص شده بود که ایران برای مسابقات کلمبیا ثبت‌نام کرده و اینکه چرا زودتر از این حداقل برای گرفتن ویزا اقدام نشده است جای سوال دارد. لیست اولیه نفرات شرکت کننده در مسابقات کلمبیا ۲۷ دی‌ماه و لیست نهایی نفرات ۲۸ بهمن ارسال شده است. در این میان برای رفتن وزنه‌برداران هم یکی از مسیرهای پیشنهاد شده تهران- دوحه- سائوپائولو برزیل- کالی کلمبیا بوده است اما از آنجا که در روز فقط یک پرواز از تهران به دوحه وجود دارد، امکان تهیه بلیت هم فراهم نبوده و پرواز جای خالی نداشته است.

تنها نکته‌ای که در این میان مشاهده می‌شود این است که شاید اگر فدراسیون زودتر اقدام می‌کرد ایران می‌توانست در کلمبیا نماینده داشته باشد. البته نکته دیگری هم وجود دارد و مسابقات کلمبیا در صورتی می‌توانست به کیانوش رستمی کمک کند که بیشتر از قطرکاپ وزنه می‌زد. رستمی در قطرکاپ با مجموع ۴۰۳ کیلوگرم، ۱۰۶۷ امتیاز کسب کرد بنابراین در کلمبیا حتما باید بیشتر از مجموع ۴۰۳ کیلوگرم را ثبت می‌کرد تا برایش موثر باشد و اکنون باید رستمی پاسخگو باشد که در کلمبیا می‌توانست بیشتر از قطر وزنه بزند یا خیر.

    

اعلام تصمیمات جدید فیلا

تصمیمات اتخاذ شده در آخرین جلسه کمیته اجرایی اتحادیه جهانی کشتی در حالی اعلام شد که هنوز تصمیم قطعی در مورد زمان و مکان رقابت‌های کسب سهمیه المپیک در قاره آسیا گرفته نشده است. در جدیدترین نامه ارسالی اتحادیه جهانی کشتی موارد زیر اعلام شده است:«الف. انتخابی المپیک در قاره اروپا به میزبانی مجارستان تا ماه می (اردیبهشت سال ۹۹) به تعویق می افتد. محل برگزاری تغییر نخواهد کرد. تاریخ دقیق متعاقبا اعلام خواهد شد.ب. انتخابی المپیک در قاره های آفریقا- اقیانوسیه به میزبانی مراکش به ماه می ۲۰۲۰ (اردیبهشت سال ۹۹) موکول شد. میزبان تغییر نکرده است. ج. انتخابی المپیک به صورت جهانی، به میزبانی بلغارستان به اوایل ماه جون (نیمه دوم خردادماه سال ۹۹) موکول می‌گردد. ضمنا برگزاری انتخابی المپیک در قاره آسیا کماکان در دست بررسی است. برنامه فعلی برگزاری این رویداد در پایان ماه می (دهه اول خردادماه) و به میزبانی کشوری که به زودی در خصوص آن تصمیم‌گیری می‌شود، خواهد بود.»

    

پایان اردوی آخر تکواندو

با اعلام سازمان تیم‌های ملی اردوی مردان ملی‌پوش تکواندو کشورمان در سال 98، روز گذشته به پایان رسید و شروع مرحله جدید در سال آینده نیز متعاقبا اعلام می‌شود. آخرین مرحله تمرینات تیم ملی تکواندو مردان کشورمان به منظور حضور در مسابقات قهرمانی آسیا با حضور 6 نفر اصلی اعزامی به این رویداد از پنجم اسفندماه در مرکز جهانی تکواندو آغاز شده بود که دیروز به پایان رسید. آرمین هادی‌پور، سروش احمدی، میرهاشم حسینی، امیرمحمد بخشی، مهران برخورداری و سجاد مردانی نفرات حاضر در این اردو بودند.