نگرانی بنا از کار نیمه‌تمام

با تعطیلی اردوهای تیم ملی کشتی آزاد و فرنگی تا زمانی نامشخص به دلیل ویروس کرونا، هر دو تیم آزاد و فرنگی در راه کسب سهمیه‌های باقیمانده المپیک ضربه خوردند اما سهم شاگردان محمد بنا از این تبعات منفی بسیار بیشتر بود. چراکه برنامه‌های کشتی فرنگی پیش از این هم در اواسط سالجاری به دلیل لغو میزبانی جام جهانی در تهران دستخوش تغییر شده بود و در آن بازه زمانی اصلا مشخص نبود شاگردان بنا باید در اردو بمانند و تمرین کنند یا به مرخصی بروند. حالا هم دومین بلاتکلیفی گریبانگیر کشتی فرنگی شد، با این تفاوت که این تیم هنوز سه سهمیه المپیک را کسب نکرده است. سهمیه‌هایی که قرار بود طی روزهای ۸ تا ۱۰ فروردین در مسابقات گزینشی قرقیزستان کسب شود و محمد بنا و همکارانش حساب زیادی برای رسیدن به هدف‌شان در این میدان آسیایی باز کرده بودند. البته محمد بنا علاوه بر دغدغه کسب این سهمیه‌ها، نگران سلامتی کشتی‌گیران نخبه و ملی‌پوش است که حالا به نوعی رها شده و به شهر و دیار خود رفته‌اند. بنا در تازه‌ترین اظهارات خود در رسانه‌ها اعلام کرد همانطور که در شرایط کنونی یک نفر که به ویروس کرونا مبتلا شده را به قرنطینه می‌برند تا سلامت خود را به دست بیاورد، آیا بهتر نیست نخبه‌های المپیکی‌مان را هم زودتر به قرنطینه ببریم تا مبادا به ویروس کرونا مبتلا نشوند؟  به عقیده سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی بحث کسب سهمیه‌های المپیک و اهمیت آن برای فدراسیون کشتی از کسی پوشیده نیست اما  قطعا بیرون ماندن ورزشکاران از اردو در این مقطع برای آنها خطر بیشتری خواهد داشت. در نتیجه بهتر است با استفاده منطقی و اصولی از امکانات آکادمی المپیک در کنار تیم پزشکی، از این فضا برای برگزاری اردوها و همچنین قرنطینه ورزشکاران المپیکی استفاده کرد. به هر حال زمان زیادی برای هر دو تیم آزاد و فرنگی از دست رفته و حالا اتحادیه جهانی کشتی هم وعده داده که رقابت‌های گزینشی را در دو تاریخ جدید برگزار خواهد کرد. طبق اعلام اتحادیه جهانی کشتی قرار است مسابقات گزینشی در قاره آسیا در یکی از تاریخ‌های ۱۵ تا ۱۷ فروردین و یا ۲۳ تا ۲۵ فروردین سال آینده برگزار شود که البته هنوز کشور میزبان آن مشخص نشده است. از سویی دیگر بنا در انتظار نتایج نشست روز دوشنبه فدراسیون کشتی با متولیان وزارت ورزش است تا در خصوص برگزاری احتمالی اردوهای تیم ملی کشتی در محیطی ایزوله شده و مناسب برای کشتی‌گیران تصمیم‌گیری شود.

    

توقف سابر پشت نیمه‌نهایی

تیم ملی شمشیر بازی اسلحه سابر ایران با شکست برابر آلمان از صعود به نیمه‌نهایی جام جهانی لوکزامبورگ بازماند. دیدار تیم‌های ملی شمشیربازی آلمان و ایران روز گذشته در جدول هشت تیمی جام جهانی لوکزامبورگ برگزار شد که طی آن تیم کشورمان با نتیجه ۴۵ به ۲۸ متحمل شکست شد. ملی‌پوشان شمشیر بازی ایران با این نتیجه از صعود به مرحله نیمه نهایی جام جهانی لوکزامبورگ باز ماندند تا کارشان برای کسب رده پنجم تا هشتم ادامه پیدا کند. علی پاکدامن، محمد رهبری و محمد فتوحی ترکیب تیم ملی ایران را در این مسابقات تشکیل می‌دهند.

    

شرط عجیب اردنی‌ها

مسابقات تکواندو انتخابی المپیک قرار است 22 تا 24 فروردین در امان برگزار شود اما فدراسیون اردن از کنفدراسیون آسیا خواست تا این مسابقات را به تعویق بیندازد. این کشور همچنین شروط سختی را برای کشورهایی مثل ایران، چین، کره و ... گذاشته که با مشکل ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند. اردن از این کشورها خواسته برای حضور در مسابقات باید 14 روز در کشور دیگری در قرنطینه باشند. فدراسیون تکواندوی ایران هم این مسائل را با کنفدراسیون آسیا در میان گذاشته و حتی پیشنهاد کرده میزبانی انتخابی المپیک همانند قهرمانی آسیا به لبنان داده شود.