آریا طاری

رابطه پرسپولیس و استقلال در بیشتر فصل‌های لیگ، درست شبیه یک «الاکلنگ» بوده است. گاهی آبی‌ها در اوج بودند و جام‌ها را درو کردند و گاهی قرمزها به بهترین سطح رسیدند. به ندرت پیش آمده که هر دو تیم در نقش دو «مدعی» جدی برای قهرمانی تا آخرین روزها در کورس باقی بمانند. فصل گذشته دربی برگشت در حالی برگزار شد که پسران برانکو و شفر، هر دو شانس زیادی برای قهرمانی داشتند. نتیجه آن نبرد در نهایت قهرمان فصل را تعیین کرد. اتفاقی که شاید در دربی برگشت این فصل نیز به وقوع بپیوندد. نبرد دو تیم که این روزها در اوج آمادگی هستند.

اگر به تاریخچه شهرآورد برگردیم، انتظار یک «بازی زیبا» از این مسابقه، انتظاری کاملا گزاف به نظر می‌رسد. میزان ترس و احتیاط در این نبرد معمولا آنقدر زیاد است که دیگر هیچ جایی برای «خلاقیت» و انجام کارهای بزرگ باقی نمی‌ماند. با این حال شاید این بار حضور دو سرمربی جوان روی نیمکت‌ها، شور و حال متفاوتی به بازی بدهد و «جسارت» بیشتری برای حمله کردن به تیم‌ها ببخشد. هر دو سرمربی، سابقه بازی در دربی را دارند و حتی موفق به گل‌زنی در این مسابقه خاص نیز شده‌اند. هر دو سرمربی به خوبی حال و هوای دربی را درک می‌کنند و هر دوی آنها، می‌دانند که از این مسابقه چه می‌خواهند. فرهاد در جایگاه سرمربی، اولین شهرآورد را پشت سر می‌گذارد و یحیی در این موقعیت، برای دومین بار به مصاف استقلال می‌رود. اولین و آخرین تجربه او در شهرآورد با یک تساوی بدون گل به پایان رسیده است. پرسپولیس و استقلال، در آمادگی فوق‌العاده مطلوبی به دربی می‌رسند و همین موضوع، به این مسابقه جذابیت زیادی خواهد بخشید. یک طرف ماجرای این مسابقه، تیمی ایستاده که در هر سه فصل گذشته لیگ برتر قهرمان بوده و حالا نیز با پنج امتیاز بیشتر از تیم دوم، روی سکوی اول جدول دیده می‌شود. طرف دیگر نیز به تیمی اختصاص دارد که حالا از بیشترین انگیزه ممکن برای شکست دادن رقیب سنتی برخوردار است. تیمی که آماده شروع یک دوران موفقیت‌آمیز و یک عصر طلایی به نظر می‌رسد. پس از تعطیلات، هر دو تیم برنامه سخت و پرفشاری داشته‌اند اما به هیچ قیمتی نمی‌توان از لحظه‌شماری برای پنج‌شنبه دست کشید. از لحظه‌شماری برای مسابقه‌ای که پیش‌بینی برنده‌اش، این بار از همیشه سخت‌تر به نظر می‌رسد. بعضی‌ها معتقدند که دربی همیشه به تیم‌های ضعیف‌تر تعلق می‌گیرد. بعضی‌ها این ادعا را رد می‌کنند و برد شهرآورد را سهم تیم‌های بهتر می‌دانند اما مساله اینجاست که در جدال این هفته، به هیچ وجه نمی‌توان تیم‌ها را بر اساس قدرت از هم تفکیک کرد. چراکه هر دو تیم، بسیار آماده و قدرتمند نشان داده‌اند.

فصل برای استقلال و پرسپولیس با دو مربی خارجی شروع شد. هر دو مربی، خوب شروع نکردند و به مرور زمان، خودی نشان دادند. هر دو مربی خواسته‌های هواداران را به مرور زمان برآورده کردند و درست در نقطه اوج، تصمیم به جدایی گرفتند. هر دو مربی سرانجام از ایران رفتند و در هر دو باشگاه، سکان هدایت تیم به مربیان داخلی سپرده شد. مربیانی که کارشان را با قدرت شروع کرده‌اند. تا اینجا برای دو باشگاه همه چیز تقریبا مشابه پیش رفته و شاید نتیجه دربی پیش رو، میان آنها تمایز ایجاد کند. دربی رفت در حالی برگزار شد که دو تیم هنوز در شرایط مطلوبی به سر نمی‌بردند. در آن مسابقه پرسپولیس از مهم‌ترین موقعیتش برای رسیدن به پیروزی استفاده کرد و استقلال قدر بهترین فرصت برای باز کردن دروازه حریف را ندانست. این بار هم همه چیز به اتفاقات بازی بستگی دارد. حدس زدن نتیجه، تقریبا غیرممکن به نظر می‌رسد اما در یک موضوع تردیدی نیست و آن، کیفیت بالای هر دو تیم است. اگر پرسپولیس و استقلال تنها بخشی از کیفیت‌شان را نیز به نمایش بگذارند، این بازی با هیجان و جذابیت بسیار زیادی برگزار خواهد شد. اگر هر دو مربی جسور باشند و شجاعانه ترکیب بچینند، این بازی هواداران فوتبال را شگفت‌زده خواهد کرد. برای یحیی و فرهاد، حالا وقت یک آزمون بزرگ است. آزمونی بزرگ‌تر از برد و باخت در بازی روز پنج‌شنبه. آنها باید نشان بدهند که برای هدایت چنین تیم‌هایی، از شجاعت کافی برخوردار هستند. آنها باید ثابت کنند که می‌توانند پوستین وارونه احتیاط را کنار بزنند و تیم‌های‌شان را به جای نباختن، برای بردن وارد زمین کنند.

از قدیم یک باور مرسوم در فوتبال ایران وجود دارد که هر وقت استقلال و پرسپولیس «خوب» باشند، تیم ملی هم خوب است. این ادعا هرگز به اثبات نرسیده اما شاید هر وقت این دو تیم خوب باشند، حداقل دربی سطح بالایی داشته باشد. شهرآورد در همه این سال‌ها، در میان انبوهی از نمایش‌های ضعیف و بی‌رمق، گرفتار شده است. شهرآورد در این سال‌ها، بارها هواداران فوتبال را از خودش ناامید کرده و حالا، وقت امیدواری دوباره است. با یحیی و فرهاد. با 22 ستاره. با دو تیم خوب و شاید یک آزادی مملو از جمعیت. همه چیز برای یک نمایش دلچسب آماده به نظر می‌رسد. مسابقه‌ای که گرد و غبار را از روی چهره دربی پاک خواهد کرد.