استقلال در ادامه نتایج خوب هفته‌های اخیرش تیم شهرخودرو را هم شکست داد تا بعد از چهار سال بتواند دوباره صدرنشینی در لیگ‌ برتر را تجربه کند. البته این صدرنشینی با یک بازی بیشتر از دو تیم سپاهان و شهرخودرو به دست آمده و پیروزی هر یک از آن دو تیم در بازی عقب‌افتاده می‌تواند به‌ معنای سبقت آنها از استقلال باشد. اما حتی صدرنشینی با این شرایط نیز برای استقلال که در چهار فصل اخیر هرگز به رتبه اول نرسیده بود قابل توجه است. شهرخودرو تا قبل از این بازی در زمین هیچ تیمی در فصل جاری شکست نخورده بود اما استقلال اولین میزبانی شد که تیم مشهدی را با شکست بدرقه می‌کند. این پیروزی در حالی برای استقلال به دست آمد که شاگردان استراماچونی با فرم نسبتا متفاوتی نسبت به بازی‌های قبلی به دروازه حریف حمله می‌کردند و برای دستیابی به گل حوصله بیشتری به خرج دادند.

خط‌ حمله استقلال در هفت بازی اخیرش موفق شده بود دو گل یا بیشتر وارد دروازه حریفان کند اما پنجشنبه یک گل بیشتر نزد و برای ثبت این گل نیز بیشتر از یک ساعت صبر کرد. آبی‌ها در این شرایط امروز مهمان پیکان هستند و باید دید می‌توانند صدرنشینی را حفظ کنند یا خیر، آن هم در شرایطی که استراماچونی به دلیل مشکلات مالی ساز جدایی کوک کرده و هنوز مشخص نیست امروز روی نیمکت می‌نشیند یا خیر. او دیروز حتی در کنفرانس مطبوعاتی قبل از بازی هم شرکت نکرد. این در حالی است که آمار نشان می‌دهد استقلال با سرمربی‌اش به سختی از پس پدیده برآمده و هیچ بعید نیست مقابل پیکان هم به مشکل بخورد. مروری بر آمار بازی قبل استقلال این موضوع را بهتر نشان خواهد داد.

به این نکته باید اشاره داشت که دیابانه در بازی با پدیده چهار کارته شد تا بازی امروز استقلال مقابل پیکان را از دست بدهد. بدون شک استقلال در غیاب او با مشکلات زیادی در خط حمله روبه‌رو خواهد شد

30 پاس بیشتر؛ دو درصد دقیق‌تر

آمار متریکا از بازی استقلال و شهرخودرو نشان می‌دهد تیم یحیی در اغلب آیتم‌ها توانسته آماری بهتر از میزبانش به جا بگذارد اما استقلال بیشتر شوت زده و بازی را با یکی از همین شوت‌هایش برده است. شهرخودرو عصر پنجشنبه در مالکیت توپ، تعداد پاس و حتی دقت پاس آماری بالاتر از استقلال به جا گذاشت. بازیکنان این تیم در 52 درصد از زمان بازی صاحب توپ بودند و 404 پاس هم ردوبدل کردند. این آمار در مقایسه با مالکیت 48 درصدی استقلال و تبادل 374 پاس بین بازیکنان این تیم آمار بهتری است. شاگردان یحیی در دقت پاس نیز 79 بر 77 از حریف بهتر بودند اما جالب است که با وجود این برتری‌ها در خیلی از دقایق نمی‌توانستند از زیر فشار استقلال خارج شوند و حملات آبی‌پوشان همواره با حمایت درست هافبک‌های این تیم به‌خصوص ریگی و علی کریمی با موج دوم و سوم حمله همراه می‌شد. این روند باعث شد آبی‌پوشان بیش از دو برابر حریف به سمت دروازه شوت بزنند و تعداد شوت‌های در چارچوب آنها نیز هشت برابر شهرخودرو باشد! خط‌حمله پرتوان استقلال در این بازی 13 بار به دروازه حریف شوت زد که هشت بار این شوت‌ها در چارچوب دروازه قرار گرفتند. در مقابل از 6 شوتی که شهرخودرو روانه دروازه استقلال کرد فقط یک شوت در چارچوب دروازه قرار داشت و یک شوت نیز به تیر دروازه خورد. با توجه به این آمار، مشخص می‌شود که هر چه بازی به دروازه استقلال نزدیک‌تر شده، بازیکنان دفاعی این تیم فشار را روی حریف بیشتر کرده و دقت شوت‌زنی را از بازیکنان شهرخودرو گرفته‌اند. کاری که در آن‌ سوی میدان شاگردان یحیی کمتر در انجام آن موفق بودند و به‌خصوص علی نعمتی و فرامرزی، روز پراشتباهی در خط‌دفاعی داشتند.

غیبت بهترین بازیکن

در آنالیز نفر به نفر بازیکنان، استقلالی‌ها به‌طور میانگین نمره 7.2 گرفته‌اند و میانگین نمرات فنی مشهدی‌ها از 6.2 بالاتر نرفته است. شیخ دیاباته بهترین بازیکن میدان بوده و هشت نفر از 11 بازیکنی که نمره بالای هفت گرفته‌اند استقلالی هستند. آنالیزهای متریکا نشان می‌دهد دیاباته در 6 نبرد هوایی پیروز شده، سه شوت زده که دو شوت در چارچوب بوده و یکی از آنها هم گل شده است. او در تمامی این آیتم‌ها بهترین عملکرد را در میان همه بازیکنان داشته تا بالاترین نمره بازی (7.85) را کسب کند. بعد از او علی کریمی با نمره 7.58 و هرویه میلیچ با نمره 7.57 بهترین بازیکنان میدان بوده‌اند. در استقلال فقط فرشید اسماعیلی و حسین حسینی نمره کمتر از 6 گرفته‌اند و جالب این است که مهدی رحمتی (7.14) با وجود دریافت یک گل نمره‌ای بالاتر از حسینی دریافت کرده است. به این نکته باید اشاره داشت که دیابانه در بازی با پدیده چهار کارته شد تا بازی امروز استقلال مقابل پیکان را از دست بدهد. بدون شک استقلال در غیاب او با مشکلات زیادی در خط حمله روبه‌رو خواهد شد.