شکست زیر شمشیر سامورایی‌ها

تیم ملی والیبال یکی از مهم‌ترین رقابت‌هایش در جام جهانی را در نهمین روز این رقابت‌ها برابر ژاپن میزبان برگزار کرد. این دیدار روز گذشته در شهر هیروشیما برگزار شد و سامورایی‌ها که از استقبال خوب هواداران‌شان برخوردار بودند، توانستند با نتیجه سه بر یک ایران را شکست بدهند. در این بازی ایگور کولاکوویچ به روند استفاده از جوان‌ها ادامه داد و تنها با اضافه کردن سعید معروف سعی کرد کفه تجربه تیم را سنگین کند.

با این حال حضور معروف هم به برد تیم کمک نکرد تا پنجمین شکست تیم ملی در جام جهانی رقم بخورد. ایگور کولاکوویچ بازی را در این دیدار با ترکیب سعید معروف، میلاد عبادی‌پور، پوریا فیاضی، مسعود غلامی، علی‌اصغر مجرد، پوریا یلی و محمدرضا حضرت‌پور بازی آغاز کرد. در ست اول به همان اندازه که ایران شروع بدی داشت، ژاپن درخشان ظاهر شد.

ژاپنی‌ها با سرویس و دفاع‌های خوب خود چهار امتیاز اول را گرفتند تا کولاکوویچ درخواست تایم استراحت کند. معروف با پایان وقت استراحت اولین امتیاز را با یک جای خالی برای ایران به دست آورد. دریافت خوب ژاپن مقابل دریافت‌های ناقص ایران اختلاف پنج امتیازی را رقم زد و دومین تایم استراحت فنی با نتیجه ۱۶ بر ۱۱ به سود ژاپن همراه شد. بازی سرعتی ژاپن در نهایت باعث پیروزی ۲۵ بر ۱۶ این تیم شد.

جوانان ایران در ست دوم عملکرد بهتری داشتند. در این ست بازی با نتیجه چهار بر سه به سود ایران بود اما در ادامه ژاپنی‌ها پس از تساوی بازی در امتیاز چهار موفق شدند نخستین تایم استراحت فنی را با نتیجه هشت بر پنج پیروز پشت سر بگذارند. ژاپنی‌ها با استفاده از سرویس‌های‌شان نتیجه را 10 بر 7 به سود خود کردند.

اما با درخشش یلی در دفاع اختلاف کم و حساب کار 12 بر 10 به سود ژاپن شد. تقاضای وقت استراحت سرمربی ژاپن کارساز شد و این تیم توانست سه امتیاز متوالی دیگر کسب کند تا نوبت به ایگور برسد که درخواست تایم استراحت بدهد.

دومین تایم استراحت فنی با برتری ۱۶ بر ۱۲ ژاپن همراه شد. در ادامه ایران در حالی که ۱۸ بر ۱۳ عقب بود موفق شد پنج اختلاف امتیاز را به عدد دو کاهش دهد. درخشش یلی در آبشار باعث شد اختلاف کم‌تر و حساب کار ۲۱ بر ۲۰ به سود ژاپن شود و در امتیاز ۲۳ دو تیم برابر شوند که این رقابت نزدیک تا امتیاز ۲۶ ادامه داشت اما در نهایت ایران ۲۸ بر ۲۶ ست دوم را به سود خود خاتمه داد.

ژاپن در شروع ست سوم امتیاز برتری را کسب کرد و بار دیگر سرویس‌های خوب ژاپن باعث برتری این تیم شد. بازی سرعتی و سرویس‌های بدون نقص ژاپن ۶ اختلاف امتیاز را در بازی ایجاد کرد تا نتیجه ۱۲ بر ۶ به سود ژاپن شود. در نهایت بازی سرعتی ژاپن اجازه به ملی‌پوشان ایران نداد.

ایران در این ست حرفی برای گفتن نداشت و با نتیجه ۲۵ بر ۱۳ تن به شکست داد.

در ابتدای ست چهارم دو تیم تا امتیاز پنج بازی برابری داشتند اما سرویس‌های خوب ژاپن فرصتی به ایران نداد تا در نهایت این ست نیز با برتری ۲۵ بر ۲۱ به سود ژاپن به پایان برسد. در پایان این مسابقه پوریا یلی توانست 13 امتیاز کسب کند و عنوان امتیازآورترین بازیکن ایران را به خود اختصاص دهد. تیم ملی والیبال ژاپن در دو دوره گذشته جام جهانی مغلوب ایران شده بود.

دو تیم در آخرین دیدار نیز در لیگ ملت‌های ۲۰۱۹ مقابل هم قرار گرفته بودند که با برتری ۳ بر صفر ملی پوشان ایران همراه شد. والیبالیست‌های کشورمان امروز در دهمین مسابقه خود از ساعت 9:30 به مصاف ایتالیا خواهند رفت.