تبریک  فیلا   در   زادروز  غلامرضا تختی

اتحادیه جهانی کشتی در صفحه رسمی اینستاگرام خود تولد جهان پهلوان غلامرضا تختی را تبریک گفت. در پیام تبریک اتحادیه جهانی کشتی که به دو زبان فارسی و انگلیسی و با تصاویر جهان پهلوان تختی درج شده، آمده است:«امروز هشتاد و نهمین سالروز تولد اسطوره ایران، جهان پهلوان غلامرضا تختی است. ایرانیان این روز را در تقویم رسمی خود روز ملی کشتی نامیده‌اند. تختی با سه مدال المپیک، بهترین کشتی گیر تاریخ ایران در بازی های المپیک است. جهان پهلوان تولدت مبارک.» یک مدال طلا و دو مدال نقره المپیک، و دو مدال طلا و دو مدال نقره جهان در رشته کشتی آزاد برترین عناوین جهان پهلوان تختی در دوران قهرمانی‌اش بود. تختی علاوه بر این سه دوره متوالی صاحب بازوبند پهلوانی ایران شد. تختی دارنده مدال‌های نقره المپیک ۱۹۵۲ هلسینکی، طلای المپیک ۱۹۵۶ ملبورن، نقره المپیک ۱۹۶۰ رم، عنوان چهارمی المپیک ۱۹۶۴ توکیو، نقره قهرمانی جهان ۱۹۵۱ هلسینکی، نفر پنجم قهرمانی جهان ۱۹۵۴ توکیو، طلای قهرمانی جهان ۱۹۶۱ یوکوهاما، نقره قهرمانی جهان ۱۹۶۲ تولیدو و طلای بازی‌های آسیایی ۱۹۵۸ توکیو است. تختی اولین کشتی‌گیر ایرانی است که موفق شد در سه وزن مختلف صاحب مدال‌های جهانی و المپیک شود؛ جهانی ۵۱ و المپیک ۵۲ (در ۷۹ کیلوگرم)، المپیک ۵۶، ۶۰، جهانی تهران و یوکوهاما (در ۸۷ کیلو) و جهانی ۶۲ تولیدو در ۹۷ کیلو.

    

داورزنی استعفایش را رد کرد

شنیده‌ها حاکی از آن است که محمدرضا داورزنی، معاون ورزش حرفه‌ای و قهرمانی وزارت ورزش و جوانان از مسئولیت خود در وزارت ورزش و جوانان استعفا داده است. طی هفته‌های گذشته داورزنی در جمع خبرنگاران درباره استعفای خود از وزارت ورزش و جوانان و ثبت‌نام در انتخابات فدراسیون والیبال مدعی شده بود:«هنوز تصمیم جدی‌ برای ثبت‌نام در انتخابات فدراسیون والیبال نگرفته‌ و به جمع‌بندی نهایی نرسیده‌ام.» هرچند او بعد از این خیر اعلام کرد که استعفا نداده و این خبر حتی یک درصد هم صحت ندارد، اما بحث بازگشت داورزنی به والیبال از مدت‌ها پیش مطرح شده بود و حال باید دید او هم مثل امیررضا خادم که وزارت ورزش را به مقصد کشتی ترک کرد، دوباره در والیبال دیده می‌شود. هرچند خادم در نهایت تایید صلاحیت نشد و حتی پایش به مجمع انتخابات هم نرسید ولی صحبت‌ها درباره داورزنی رنگ دیگری دارد و حتی گفته می‌شود تاخیرهای پیش آمده در برگزاری مجمع والیبال برای فراهم شدن شرایط بازگشت داورزنی به صندلی ریاستش در این فدراسیون است.

    

رفع تهدید کشتی از محرومیت در جهانی

علیرضا دبیر و حمید سوریان طی روزهای اخیر به روسیه سفر کردند و جلسات مثبتی با مسئولان فدراسیون کشتی این کشور داشتند. بعد از اینکه لالوویچ در حاشیه مسابقات قهرمانی جوانان جهان رسما کشتی ایران را به خاطر داشتن بدهی سنگین تهدید کرده بود که در صورت عدم پرداخت این پول نمی‌تواند در مسابقات جهانی بزرگسالان شرکت کند، رییس فدراسیون کشتی نقشه هوشمندانه‌ای را برای حل این مشکل به صورت موقت در نظر گرفت. علیرضا دبیر به همراه سوریان که پرافتخارترین کشتی‌گیر ایرانی به حساب می‌آید، به روسیه سفر کرد و با میخاییل مامیاشویلی دیدار کرد که علاوه بر ریاست فدراسیون کشتی روسیه جزو افراد بانفوذ در هیات رییسه اتحادیه جهانی به حساب می‌آید. گویا در این جلسات علاوه بر صحبت درباره همکاری‌های فدراسیون کشتی ایران و روسیه، مامیاشویلی به دبیر قول داده ایران برای حضور در مسابقات جهانی ۲۰۱۹ تهدید نمی‌شود. مسجدی، دبیر فدراسیون کشتی با تایید این خبر گفت:«یکی از اتفاقات خوب جلسات حل شدن بحث تهدید به عدم حضور ایران در مسابقات جهانی قزاقستان بود. البته این موضوع مقطعی است و باید راهکاری برای پرداخت بدهی‌های سنگین فدراسیون کشتی به اتحادیه جهانی اندیشیده شود. هیچ بخششی از سوی اتحادیه جهانی در کار نیست و این بدهی سنگین باید پرداخت شود که کار بسیار سختی است.»