کریم! کدوم کریم؟!

کریم انصاری‌فرد با ترک باشگاه ناتینگهام‌فارست راهی السیلیه قطر شد تا او هم بالاخره بازی در کشورهای عربی را به رزومه‌اش اضافه کند و نشان دهد لیگ جزیره جای مناسبی برای بروز و ظهور استعداد ایرانی‌ها نیست. کریم انصاری‌فرد ششمین بازیکن ایرانی است که بعد از پیوستن به فوتبال انگلیس فقط مدت کوتاهی دوام می‌آورد و این کشور را ترک می‌کند. از سال 2000 که کریم باقری به‌ عنوان اولین بازیکن ایرانی راهی جزیره شد و به تیم چارلتون آتلتیک پیوست، تا امروز که یک کریم دیگر بدون هیچ موفقیتی بریتانیا را ترک می‌کند سال‌های زیادی سپری شده اما در این سال‌ها تنها بازیکنی که موفق شده در باشگاه‌‌های انگلیس خودش را جا بیندازد آندرانیک تیموریان است. کریم باقری در فصل 01-2000 به چارلتون پیوست و در طول یک فصل فقط یک بار به‌ عنوان بازیکن جایگزین به زمین رفت و با 17 دقیقه بازی مقابل ایپسویچ‌تاون فقط توانست عنوان اولین ایرانی تاریخ لیگ برتر را به دست بیاورد. او البته بعدها یک عنوان دیگر هم به دست آورد و کارشناسان فوتبال انگلیس به او لقب بدترین خرید تاریخ چارلتون را دادند و با این لقب او را دیپورت کردند.

 

گل آندو

بعد از بازگشت کریم باقری نوبت به آندرانیک تیموریان رسید تا بخت خود را در انگلیس آزمایش کند. آندو در روزهای اوج فوتبالش یعنی همان زمانی که خودش را به ترکیب تیم‌ملی در جام‌ جهانی 2006 تحمیل کرده بود راهی لیگ برتر جزیره شد. او در اولین فصل حضورش در انگلیس 21 بازی برای بولتون انجام داد و با دو گل زده در لیگ و دو گل در جام‌ حذفی اولین گل‌زن ایرانی لیگ‌ انگلیس هم لقب گرفت. البته آندو هم در سه سال بعدی با فولام و بارنزلی هرگز به موفقیت سال اول نرسید اما به هر حال طلسم درخشش ایرانی‌ها در انگلیس را شکست. یک سال بعد از او حسین کعبی به چمپیونشیپ انگلیس رفت و در لسترسیتی بازی کرد. سال‌های بعد هم اشکان دژاگه و رضا قوچان‌نژاد راهی جزیره شدند که اشکان در لیگ‌ برتر و گوچی در چمپیونشیپ نسبتا موفق‌تر از سایر ایرانی‌ها بودند اما این دوران در رزومه شخصی خودشان جزو بهترین سال‌های بازی در زمین فوتبال محسوب نمی‌شود. ضمن اینکه رضا و اشکان اساسا فوتبال‌شان را در اروپا آغاز کرده بودند و در دسته بازیکنانی که از لیگ ایران به اروپا ترانسفر شدند جای نمی‌گرفتند. بنابراین موفقیت آنها را نمی‌توان یک انتقال موفق از ایران به انگلیس نامید.

 

بازمانده‌ها

سال گذشته بعد از مدت‌ها باشگاه‌های انگلیسی دوباره به فوتبالیست‌های ایرانی روی خوش نشان دادند. علیرضا جهانبخش به‌عنوان آقای گل هلند به تیم برایتون رسید و انصاری‌فرد و عزت‌اللهی هم به ترتیب راهی ناتینگهام‌فارست و ردینگ شدند. انصاری‌فرد در تیمی که سابقه قهرمانی اروپا را هم در کارنامه دارد 12 بازی کرد و دو گل زد. او تمرینات آغاز فصل جدید را هم در ناتینگهام آغاز کرد و حتی در بازی دوستانه برای تیمش گل زد اما در نهایت مجبور به ترک جزیره شد. عزت‌اللهی هم با وجود عبور از مصدومیت سختش وضعیت نامشخصی دارد و ظاهرا در لیست خروجی باشگاه ردینگ قرار دارد. می‌ماند فقط علیرضا جهانبخش که او هم هنوز نتوانسته توفیقی که در هلند داشت را در انگلیس تکرار کند. جهانبخش این روزها در تمرینات برایتون حضور دارد اما به اندازه سال گذشته در چشم نیست و حتی صفحه پرکار برایتون در اینستاگرام که فصل گذشته بارها از عکس‌ها و ویدیوهای این بازیکن ایرانی استفاده می‌کرد امسال چندان روی خوشی به او نشان نمی‌دهد. باید دید بالاخره او می‌تواند طلسم ایرانی‌ها را در جزیره بشکند یا مثل کریم انصاری‌فرد راهش را به سمت‌وسوی دیگری کج خواهد کرد.